Multikulti Project – Pascal Niggenkemper – Look With Thine Ears


By Marek Zając

Nie pamiętam mojego pierwszego spotkania z muzyką Pascala Niggenkempera. Ale znakomicie pamiętam pełne uznania pod jego adresem słowa Jacka Mazurkiewicza, jednego z najbardziej oryginalnych polskich kontrabasistów i improwizatorów, jakie wypowiedział on po gruntownym zapoznaniu się w nagraniem Pascal Niggenkemper’s Vision 7.

To nagranie – jego pierwszy solowy album było długo oczekiwane bowiem uznanie jakim cieszy się ten niemiecko francuski kontrabasista, kompozytor i improwizator wśród muzyków freejazzowych scen jest naprawdę niemałe. Ilość projektów które tworzy lub współtworzy jest imponująca – obok własnego Trio i septetu Pascal Niggenkemper’s Vision 7 jest jeszcze Upcoming Hurricane, Gerald Cleaver’s Black Host, Thomas Heberer’s Clarino, Cooper Moore Trio, HNH Trio, Baloni, Carlo Costa’s’ Minerva i w końcu Nate Wooley / David Rempis Quartet. a wszystko to niemal równocześnie, na przestrzeni dwóch – trzech ostatnich lat. Dlaczego wszyscy oni tak bardzo cenią Niggenkempera? Bo należy do tych niewielu instrumentalistów którzy mają swoje własne unikatowe brzmienie. A że na dodatek jeszcze eksperymentuje on ze swoim instrumentem w sposób znaczący poszerzając jego brzmienie. Czasem naprawdę brzmi on jak nieco tylko większy brat skrzypiec, tworząc całe sobie tylko właściwe dźwiękowe przestrzenie i własne muzyczne światy. Takie jest też to nagranie, a że doświadczeń zdołał Niggenkemper zebrać w ciągu ostatnich lat niemało, więc kreatywności i inwencji naprawdę mu nie brakuje.

Dzisiaj Niggenkemper mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Już dziś mam tam markę jednego z najbardziej cenionych kontrabasistów współczesnego jazzu. Więc jeśli nie znacie jeszcze Pascala Niggenkempera to solowy album będzie świetną okazją by z jego muzyką się zapoznać. Polecam bardzo!

http://multikultiproject.blogspot.fr/

Buy

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.